top of page
Szerző képeGombos Zoltán

Mérték utáni ruhakészítés

Frissítve: 2021. jan. 26.

Mit is jelent ez? Az én méretemre igazítják a ruhát? Vagy csak nekem készítenek egyet? Magyarországon alapvetően két különböző fogalom keveredik össze, amikor a mérték utáni ruhakészítésről hallunk, olvasunk. Nézzük meg most a fő különbségeket két angol kifejezésen és a ruhakészítés jellemző fázisain keresztül.





Bespoke: angol kifejezés, jelentése ''méret után, méretre készült” (bespoke tailor = mértékszabóság).

Made-to-measure (MTM) angol kifejezés jelentése „méretre igazítva”.


Ruhakészítési fázisok:

1. Terv (desing)

Bespoke: semmilyen korlát, meghatározottság nincs a ruházat elemeinél, minden egyedileg a vevő igényei alapján készül. Made-to-mesure: egy előre adott opciós listáról lehet kiválasztani az adott öltözék elemeit pl.: gombvariánsok, zsebstílusok, válltömés formák és méretek.


2. Szabásminta-készítés:

Bespoke: minden egyes vendég saját méreteire, „nulláról” készül a szabásminta. Tehát nincs alap szabásminta, minden elkészített szabásminta kizárólag az adott vendégé, csak az ő számára hozzák létre. Made-to-mesure:egy alap szabásmintán módosítanak az adott méretnek megfelelően pl. egy 38-as női alap szabásmintán végeznek kisebb módosításokat a vendég alakjának megfelelően.




3. Anyagminőség

Bespoke: gyakran tízféle anyagmintából is lehet választani, sokszor az alapanyag is külön az adott vendégnek gyártott. Made-to-mesure: általában 1-2 anyagmintából lehet választani.


4. Ruhapróba („fitting”)

Bespoke: legalább 4 próbát vagy ennél is többet tartanak a szabászat különböző lépéseinél a végső öltözék kialakításáig. Made-to-mesure: általában a ruha készítése közben nincs próba, csak az elején egy méretvétel és egy design egyeztetés, és a végén egy végső igazítás.


5. Találkozók

Bespoke: mindig azzal a szakértővel találkozik a vendég, aki az adott munkafolyamatért felelős: pl. designer, szabász. Made-to-mesure: próbaalkalom során egy munkatárssal találkoznak a vevők, aki leveszi a méreteket és továbbítja azt a szabónak.


Röviden összefoglalva azt a ruhakészítést nevezzük valójában mérték utáni-nak, amit minden esetben egyedileg készítenek a vevői igényei és méretei alapján; a másik változatot csak méretre igazításnak hívhatjuk.


Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page