Hogyan juthatott Rotschild Klára ilyen kivételezett helyzetbe?
Rotschild Klára az 1930-as évek végére kivívott privilegizált helyzetét a kommunista uralmi rend közepette is képes volt visszaszerezni az 1950-es évek második felére.
Vajon miben rejlett a titka? Biztosat nem tudni, de lássuk, milyen tényezők győzhették meg az „elvtársakat”.
1. Mindenekelőtt Rotschild Klára volt az egyik legjobb a szakmájában.
Mint láttuk az 1930-as évek második felétől a hazai divatélet első öt szalonjának egyikét vezette.
2. Másrészt az új elit asszonyainak is szükségük volt minőségi, divatos ruhára.
Bár a kommunista rendszer minden szlogenje ellene szólt, egy bölcsesség azért ezeket is felüírta: ”Cherchez la femme!”
Az új pártvezetés, illetve az akkori káderelit asszonyainak is szüksége volt színvonalas gardróbra, reprezentatív ruhákra. Olyanokra, amely nemzetközi porondon is megállták a helyüket.
3. Rotschild Klára kapcsolatai révén és jó üzleti érzékének köszönhetően a megfelelő embernek - illetve ezen ember hitvesének - a megfelelő időben tudta felkínálni a párizsi divatházakhoz hasonló luxust és megjelenést, - a rendszersemleges hiúság vásárán.
Ez az ember nem volt más, mint a belkereskedelmi miniszter.
4. A privilegizált helyzet negyedik okaként az ország nemzetközi presztizse sejthető. Nem volt elhanyagolható szempont, hogy a luxusruha eladások által Rotschild értékes valutát termelt a haza és a belkereskedelem számára, még ha az üzlet fenntartása nem is volt egyértelműen rentábilis. De ami még fontosabb, jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy Budapest visszakerült a nemzetközi divat térképére.
5. A kivételezett helyzet ötödik oka: a propaganda, amely egyik alappillére volt az élhető Magyarország országimázs kampányának.
A szerethető Magyarország-képben pedig Rotschild Klára fontos tényező lett a szép lányok, az egri bikavér, a kecskeméti barack, a szegedi paprika, a Hortobágy és a fürdők, valamint a töltöttkáposzta mellett.
Commenti