Nekem már nagyon hiányzik, hogy újra izgalmas kiállításokra, megnyitókra és divatbemutatókra mehessünk. Úgy hogy elővettem egy tavalyi kiállítás emlékét: CLARA - Rotschild Klára – divatkirálynő a vasfüggöny mögött.
Jól teletömködtem a bevezetőt érthetetlen szavakkal, de az a fontos, hogy egy olyan kiállításra invitállak titeket képzeletben, ami 2019 novembere és 2020 áprilisa között került bemutatásra (sajnos idő előtt be kellett zárni a Corona-vírus helyzet miatt). Én is megnéztem, és ezt a különleges élményt szeretném megosztani veletek azokkal a fotókkal, amiket ott készítettem.
A kedvcsináló szöveghez pedig egy nálam szakavatottabb ember szavait szeretném idézni: Simonovics Ildikóét, aki ismert divattörténész - és örülök, hogy személyesen is ismerhetem őt!
Amíg nem nyit újra a kiállítás - mert remélem, így lesz! -, olvassátok a könyvét: Simonovics Ildikó: Rotschild Klára - A Vörös Divatdiktátor (Jaffa Könyvkiadó, 2019).
A könyv ajánlórészéből szeretnék még idézni nektek, és néhány általam készített fotóval kedvet csinálni a következő blogomhoz ebben a témában.
"Rotschild Klárát a keleti blokk Coco Chaneljeként emlegették a korabeli újságírók. Elhozta Párizst Budapestre és ismertté tette Budapestet a nagyvilágban.
Neve évtizedeken át egyet jelentett a divattal, az eleganciával, minőséggel és a luxussal.
Rotschild Klára szalonja már a két világháború közötti indulásakor fogalommá vált Magyarországon. Innen öltözködtek a Horthy-kor arisztokrata hölgyei, megfordultak benne olyan nemzetközi hírességek, mint Cartier ékszerész felesége, gróf Almássy Jacqueline vagy Faruk egyiptomi király édesanyja és leánytestvérei is. Ő bújtatta menyasszonyi ruhába Horthy Miklós menyét az évtized álomesküvőjén. Ám az igazi csoda mégiscsak az volt, hogy a Rotschild szalon fénye tovább ragyoghatott a vasfüggöny leereszkedése után is. Bár nem a saját nevén működött, de a Különlegességi Női Ruhaszalon mégiscsak az ő csillogó birodalma maradt, így becsempészte a nagy párizsi divatházak fényét az ötvenek évek szürke budapesti hétköznapjaiba. Még a köztudottan puritán Kádárné is el-ellátogatott ide, de Rotschildnál csináltatott magának gardróbot Tito és Gromiko felesége illetve a perzsa sah neje is. Rendszeres vendég volt nála a színészvilág színe-java: Psota Irén, Tolnay Klári, Szász Endre felesége, Lula asszony, Váradi Hédi, Fischer Annie, Kovács Margit, Töröcsik Mari, Halász Judit és sokan mások.
De hogyan juthatott Rotschild Klára ilyen kivételezett helyzetbe a szocializmus idején? Miért utazhatott évi kétszer állami pénzen Párizsba? Mi tette Őt a 20.század magyar divattörténetének egyik legizgalmasabb alakjává? És nem utolsósorban : miért választotta a halált ennyi siker fényében?"
Ezeknek a kérdéseknek fogok utánajárni divattörténeti - jelen esetben a Clara szalont bemutató - sorozatomban.
Tartsatok velem ezeknek az izgalmas kérdéseknek a megválaszolásában, divattörténészek és kurátorok segítségével!
Comments